بسمه تعالی

امروزه به کارگیری پرتو ایکس در کاربردهای  پزشکی و صنعتی کاربردهای بسیاری یافته است. سامانه های پرتو ایکس در کلاس های مختلفی تولید و عرضه شده اند.  دستگاههای تصویربرداری ایکس-ری برای کاربری های مختلف برای تست غیرمخرب قطعات مختلف استفاده می شود. یکی از دستگاههایی که در این حوزه بسیار با اهمیت است، دستگاه بازرسی بردهای الکترونیکی است که برای تصویربرداری ایکس-ری از بردهای الکترونیکی استفاده می شود.

شرکت دانش بنیان آرمان موج فناور با توجه به نیاز داخلی در حوزه بررسی تجهیزات، بردها و قطعات الکترونیکی با استفاده از فناوری تصویربرداری دیجیتال ایکس-ری اقدام به طراحی و ساخت چند نمونه از این دستگاهها با توجه به نیازمندی داخلی نموده است.

ویژگی های دستگاه:

 • قیمت از مرتبه نصف نمونه های خارجی با کیفیت قابل رقابت
 • عمق ساخت تولید داخلی بیش از80 درصدی
 • گارانتی دوساله و خدمات پس از فروش 10ساله
 • امکان اختصاصی­سازی دستگاه با توجه به نیاز کارفرما
 • امکان اضافه کردن افزونه های نرم افزاری و سخت افزاری در آینده

کاربردهای دستگاه:

 • تست غیر مخرب قطعات و تجهیزات الکترونیکی
 • بررسی کیفیت ساخت و مونتاژ بردهای الکترونیکی
 • آزمون اصالت قطعات الکترونیکی

یکی از مفاهیم بسیار مهم در کاربردهای مرتبط با تصویربرداری ایکس-ری با رزولوشن بالا تصویربرداری با مولد میکروفوکوس می­باشد. در این روش تصویربرداری از مولد ایکس-ری میکروفوکوس با سایز فوکوس کوچک از مرتبه چند میکرون یا چند ده میکرون استفاده می شود. با استفاده از مولدهای میکروفوکوس می­توان از بزرگنمایی هندسی در تصویربرداری استفاده کرده و برای تصویربرداری از قطعات کوچک با رزولوشن بالا استفاده کرد.

این دستگاه در 2کلاس و 4مدل طراحی و ساخته می شود:

 • کلاس استاندارد

این دستگاه برای اسکن بردها و تجهیزات مختلف در ابعاد از مرتبه 500mmx300mm(و بزرگتر) بکار می­رود. همچنین با بکارگیری سامانه های حرکتی مختلف امکان تصویربرداری زاویه دار(تیلت) وجود دارد.

Standard class electronic board inspection device

شمایی از دستگاه بازرسی بردهای الکترونیکی کلاس استاندارد

 • مدل CTech-P101 (کلاس استاندارد میلی­ فوکوس)

این مدل دستگاه مولد ایکس-ری با ولتاژ 120KV و جریان 2mA و سایز فوکوس 0.6mm استفاده می شود و امکان تصویربرداری در بزرگنمایی هندسی 1 وجود دارد. از این دستگاه برای تصویربرداری بردها و تجهیزات الکترونیکی سایز بزرگ، کانکتورهای مختلف و قطعات صنعتی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 • مدل CTech-P102 (کلاس استاندارد میکروفوکوس)

این مدل دستگاه برای تصویربرداری میکروفوکوس از قطعات و بردهای الکترونیکی بکار می رود. مولد ایکس-ری با ولتاژ 80KV و جریان 0.7mA و سایز فوکوس 0.033mm استفاده می شود و امکان تصویربرداری در بزرگنمایی چند برابر وجود دارد. از این دستگاه برای تصویربرداری بردها و قطعات الکترونیکی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به این که امکان تیلت در فرایند تصویربرداری وجود دارد، امکان بررسی برد در لایه ها و زوایای مختلف وجود دارد.

 • کلاس رومیزی (اقتصادی )

این دستگاه برای اسکن قطعات الکترونیکی و بردها و تجهیزات کوچک در ابعاد از مرتبه 140mmx140mm  در زاویه عمودی بکار می­رود. قیمت پایین این کلاس دستگاه با توجه به محدودیت سامانه حرکتی و ابعاد ناحیه قابل اسکن در مقایسه با دستگاه استاندارد، آن را برای کاربری خاص به عنوان یک دستگاه رومیزی بسیار مهم می­سازد. از این کلاس دستگاه می­توان برای اسکن قطعات الکترونیکی (نظیر IC، مقاومت، خازن، کانکتور و …) استفاده کرد.

دستگاه بازرسی بردهای الکترونیکی کلاس رومیزی

شمایی از دستگاه بازرسی بردهای الکترونیکی کلاس رومیزی

          مدل CTech-P103 (کلاس رومیزی میلیفوکوس)

این مدل دستگاه مولد ایکس-ری با ولتاژ 120KV و جریان 2mA و سایز فوکوس 0.6mm استفاده می­‌شود و امکان تصویربرداری در بزرگنمایی هندسی 1 وجود دارد. از این دستگاه برای تصویربرداری بردها و تجهیزات الکترونیکی کوچک، کانکتورهای مختلف و قطعات صنعتی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

–         مدل CTech-P104 (کلاس رومیزی میکروفوکوس)

این مدل دستگاه برای تصویربرداری میکروفوکوس از قطعات و بردهای الکترونیکی بکار می رود. مولد ایکس-ری با ولتاژ 80KV و جریان 0.7mA و سایز فوکوس 0.033mm استفاده می شود و امکان تصویربرداری در بزرگنمایی چند برابر وجود دارد.


مشخصات فنی مدل های مختلف دستگاه

مدل CTech-P101 (کلاس استاندارد میلی­‌فوکوس)

مدل CTech-P101 (کلاس استاندارد میلی¬فوکوس)

مدل CTech-P102 (کلاس استاندارد میکروفوکوس)

مدل CTech-P102 (کلاس استاندارد میکروفوکوس)

مدل CTech-P103 (کلاس رومیزی میلی­‌فوکوس)

مدل CTech-P103

مدل CTech-P104 (کلاس رومیزی میکرو فوکوس) 

مدل CTech-P104 (کلاس رومیزی میکرو فوکوس)